We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M 16:10 Portable Projection Screen 193,9x121,2, 90"
SKU
7350022735729
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Portable Projection Screen - Projection screen - 90 in ( 229 cm ) - 16:10 - Matte White - black
Category: Projection Screens
| Diagonal | 90 " |
|---|---|
| Viewable screen width (W) | 1939 mm |
| Viewable screen height (H) | 1212 mm |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| SKU | 7350022735729 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Portable ProjectionScreen Deluxe are elegant projectionscreens designed for flexibility and easy transport.
Multibrackets Portable Projection Screen Deluxe is the perfect choice if you are looking for a flexible projection screen solution. It is easy to move between rooms and easy to transport between different locations.
It can be used in your home, in the conference room, class room or while travelling.
Multibrackets Portable Projection Screen Deluxe is the perfect choice if you are looking for a flexible projection screen solution. It is easy to move between rooms and easy to transport between different locations.
It can be used in your home, in the conference room, class room or while travelling.
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen surface | Matte White |
| Viewable screen height (H) | 121.2 cm |
| Viewable screen width (W) | 193.9 cm |
| Diagonal (metric) | 229 cm |
| Diagonal | 2.29 m (90") |
| Remotely operated | No |
| Screen gain | 1 |
| Drive type | Manual |
| Tensioned screen | No |
| Design | |
| Borders | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Case colour | Black |
| Borders | 3 cm |
| Black drop | 92 cm |
| Black backing | Yes |
| Mounting type | Floor |
| Technical details | |
| Screen surface | Matte White |
| Borders | Yes |
| Viewable screen height (H) | 121.2 cm |
| Viewable screen width (W) | 193.9 cm |
| Diagonal (metric) | 229 cm |
| Diagonal | 2.29 m (90") |
| Remotely operated | No |
| Screen gain | 1 |
| Borders | 3 cm |
| Black drop | 92 cm |
| Drive type | Manual |
| Tensioned screen | No |
| Black backing | Yes |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package depth | 2140 mm |
| Plastic packaging weight | 2.95 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 3.6 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Case colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 8.55 kg |
| Dimensions folded (WxDxH) | 1939 x 120 x 120 mm |
| Aluminium content weight | 5.85 kg |
| Steel content weight | 2.7 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Projector | |
| Diagonal | 2.29 m (90") |
| Packaging data | |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package depth | 2140 mm |
| Package weight | 15.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 2.22 m |
| Shipping (inner) case length | 37 cm |
| Shipping (inner) case height | 37 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 59 kg |
| Products per shipping (inner) case | 4 pc(s) |