We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M 16:10 Motorized Projection Screen 348,9x218, 162"
SKU
7350022735644
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Motorized Projection Screen - Projection screen - motorized - 162 in ( 412 cm ) - 16:10 - Matte White - white
Category: Projection Screens
| Aspect ratio | 16:10 |
|---|---|
| Diagonal | 162 " |
| Viewable screen width (W) | 3489 mm |
| Viewable screen height (H) | 2180 mm |
| SKU | 7350022735644 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
With sleek looks and Nordic design the projection screens fits any environment it is installed in.
The Multibrackets Projection Screens are easy to put up and even easier to use. All Multibrackets Motorized Projection Screens include a wireless RF-remote control for easy operations, just sit back in your sofa and enjoy the show!
The non compromised material choices when making a Multibrackets Motorized Projection Screen gives you market leading technical specifications and optimizes the picture quality displayed onto the screen.
The quality of material is the most important aspect of any projection screen. Most screens on the market will use a very basic compressed cloth type material resulting in a creased surface and poor contrast performance. The Multibrackets Projection Screen Deluxe series use a high quality multi ply material with a high contrast and low gain of 1.0. The material is tear resistant, fireproof, anti wrinkle safe and is designed to hang flat. The centre layer is a glass fibre net producing a flex rate of less than 1% compared with the industry average of 33%. The front layer optimises contrast and reflectivity while a black PVC backing prevents light leakage and helps retain a uniformly flat projection surface.
The Multibrackets Projection Screens are easy to put up and even easier to use. All Multibrackets Motorized Projection Screens include a wireless RF-remote control for easy operations, just sit back in your sofa and enjoy the show!
The non compromised material choices when making a Multibrackets Motorized Projection Screen gives you market leading technical specifications and optimizes the picture quality displayed onto the screen.
The quality of material is the most important aspect of any projection screen. Most screens on the market will use a very basic compressed cloth type material resulting in a creased surface and poor contrast performance. The Multibrackets Projection Screen Deluxe series use a high quality multi ply material with a high contrast and low gain of 1.0. The material is tear resistant, fireproof, anti wrinkle safe and is designed to hang flat. The centre layer is a glass fibre net producing a flex rate of less than 1% compared with the industry average of 33%. The front layer optimises contrast and reflectivity while a black PVC backing prevents light leakage and helps retain a uniformly flat projection surface.
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen surface | Matte White |
| Viewable screen height (H) | 2.18 m |
| Viewable screen width (W) | 3.49 m |
| Diagonal (metric) | 412 cm |
| Diagonal | 4.11 m (162") |
| Remotely operated | Yes |
| Screen gain | 1 |
| Frequency range | 433 Hz |
| Drive type | Motorized |
| Tensioned screen | No |
| Design | |
| Borders | Yes |
| Material | Steel |
| Product colour | Black, White |
| Case colour | White |
| Borders | 4 cm |
| Black drop | 30 cm |
| Black backing | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Technical details | |
| Screen surface | Matte White |
| Borders | Yes |
| Viewable screen height (H) | 2.18 m |
| Viewable screen width (W) | 3.49 m |
| Diagonal (metric) | 412 cm |
| Material | Steel |
| Diagonal | 4.11 m (162") |
| Remotely operated | Yes |
| Screen gain | 1 |
| Frequency range | 433 Hz |
| Borders | 4 cm |
| Black drop | 30 cm |
| Drive type | Motorized |
| Tensioned screen | No |
| Black backing | Yes |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 4000 mm |
| Plastic packaging weight | 6 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 12.8 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Case colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20.1 kg |
| Dimensions folded (WxDxH) | 3649 x 10 x 10 mm |
| Aluminium content weight | 14.7 kg |
| Steel content weight | 5.4 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Projector | |
| Diagonal | 4.11 m (162") |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 4000 mm |
| Package weight | 38.9 kg |
| Remote control included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 4 m |
| Shipping (inner) case length | 17 cm |
| Shipping (inner) case height | 17 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 30 kg |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |