We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M 16:10 Framed Projection Screen 323,1x201,9, 150"
SKU
7350022735811
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Framed Projection Screen Deluxe - Projection screen - 150 in ( 381 cm ) - 16:10 - Matte White
Category: Projection Screens
| Diagonal | 150 " |
|---|---|
| Viewable screen width (W) | 3231 mm |
| Viewable screen height (H) | 2019 mm |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| SKU | 7350022735811 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Framed Projection Screen Deluxe is a beautifully designed flat aluminium framed screen. The frame itself is coated with black velvet material to reduce glare completely.
Multibrackets Framed Projection Screen Deluxe offers fantastic value for money and is ideal for home cinema, boardroom or corporate use.
The frame is easy to assemble and the flexible screen fabric is simple to mount thanks to the tension bar and hook system.
Full fixing kit included.
Available with matte white screen fabric for display of natural colours.
Gain number is 1.0.
Projection Screen Formats - FAQ
Projection Screen Terms - FAQ
Multibrackets Framed Projection Screen Deluxe offers fantastic value for money and is ideal for home cinema, boardroom or corporate use.
The frame is easy to assemble and the flexible screen fabric is simple to mount thanks to the tension bar and hook system.
Full fixing kit included.
Available with matte white screen fabric for display of natural colours.
Gain number is 1.0.
Projection Screen Formats - FAQ
Projection Screen Terms - FAQ
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen surface | Matte White |
| Viewable screen height (H) | 2.02 m |
| Viewable screen width (W) | 3.23 m |
| Diagonal (metric) | 381 cm |
| Diagonal | 3.81 m (150") |
| Screen gain | 1 |
| Drive type | Manual |
| Tensioned screen | No |
| Design | |
| Frame type | Fixed frame |
| Borders | Yes |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black, White |
| Borders | 8 cm |
| Mounting type | Wall |
| Technical details | |
| Frame type | Fixed frame |
| Screen surface | Matte White |
| Borders | Yes |
| Viewable screen height (H) | 2.02 m |
| Viewable screen width (W) | 3.23 m |
| Diagonal (metric) | 381 cm |
| Material | Aluminium |
| Diagonal | 3.81 m (150") |
| Screen gain | 1 |
| Borders | 8 cm |
| Drive type | Manual |
| Tensioned screen | No |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package depth | 3250 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 33.8 kg |
| Projector | |
| Diagonal | 3.81 m (150") |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package depth | 3250 mm |
| Package weight | 22.8 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 3.42 m |
| Shipping (inner) case length | 23 cm |
| Shipping (inner) case height | 15 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 22.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |