We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets Extra Cloth, M Grey Plus, Gain 0,90 2,35:1, 200"
SKU
7350022734890
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets Extra Cloth - Projection screen - 200 in ( 508 cm ) - 2.35:1 - M Grey Plus - for Multibrackets M Framed Projection Screen Deluxe
Category: Projection Screen Materials
| Length | 1950 mm |
|---|---|
| Width | 4600 mm |
| Finish type | Matte |
| Product colour | Grey |
| SKU | 7350022734890 |
| EAN | 7350022734890 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This projection screen surface is optimized for any user striving to get the best picture quality for their fixed frame solution. Overall the M Grey Plus generally provides higher contrast and better colour rendition than a standardized matte white projection screen surface.
The grey screen surface is the perfect choice when video images are the main source of information being projected and where ambient lighting is moderately controlled. With its specially designed grey base surface and a reflective top surface, this screen material is able to provide very good black levels without sacrificing the white level output. With its enhanced black levels and brilliant white levels, this screen surface provides deep life-like colours and greater detail and sharpness to the image.
M Grey Plus projection screen surface ensures a dramatic improvement of contrast display for any projector.
M Grey Plus is available in all fixed framed screens sizes, and is purchased separately.
The grey screen surface is the perfect choice when video images are the main source of information being projected and where ambient lighting is moderately controlled. With its specially designed grey base surface and a reflective top surface, this screen material is able to provide very good black levels without sacrificing the white level output. With its enhanced black levels and brilliant white levels, this screen surface provides deep life-like colours and greater detail and sharpness to the image.
M Grey Plus projection screen surface ensures a dramatic improvement of contrast display for any projector.
M Grey Plus is available in all fixed framed screens sizes, and is purchased separately.
| Features | |
|---|---|
| Projection type | Front |
| Proper use | Fixed frame projection screen |
| Placement supported | Indoor |
| Diagonal | 5.08 m (200") |
| Aspect ratio | 2.35:1 |
| Product colour | Grey |
| Finish type | Matte |
| Screen gain | 0.9 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 11 cm |
| Shipping (inner) case length | 2.24 m |
| Shipping (inner) case height | 11 cm |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 4600 mm |
| Length | 1950 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 2240 mm |
| Package height | 110 mm |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |