We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI IMMERSE GH30 V2 Gaming Headset 'Black with Iconic Dragon Logo, Wired Inline Audio with splitter accessory, 40mm Drivers, detachable Mic, easy foldable design'
SKU
S37-2101001-SV1
- Large 40mm drivers
- Extra 3.5mm splitter cable to use microphone and speaker on PC
- Lightweight and foldable headband design
- Detachable microphone
- Easy volume and microphone control
- Carry pouch included in retail box
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | S37-2101001-SV1 |
| EAN | 4719072717100 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
LARGE 40MM DRIVER
High quality large 40mm drivers provide excellent audio performance across high, medium and low frequencies.
CARRY AROUND EVERYWHERE
The lightweight configuration and foldable headband make GH30 a perfect match for your daily audio gadget.
EXTRA SOFT EAR CUPS SUITABLE FOR ANY EAR SHAPE
Carefully selected soft touch ear cups help to maintain comfort to your ears after hours of games.
The ear cups is easy to separate from GH30 for cleaning.
DETACHABLE MIC
GH30’s unidirectional mic keeps communication clear and effective by having excellent reception to sound. Detach the mic anytime when you just feel like relaxing with music.
MULTIPLE COMPATIBILITY
Using a 3.5mm audio jack makes the GH30 compatible with PC, laptop and mobile devices that have a 3.5mm port.
MULTIPLE COMPATIBILITY
Adjust volume or mute microphone function by simply using one hand.
FULLY GEARED UP
Included in the retail box is everything gamers need to fully enjoy the IMMERSE GH30 Gaming Headset: 3.5mm jack splitter cable and a convenient carry pouch.
High quality large 40mm drivers provide excellent audio performance across high, medium and low frequencies.
CARRY AROUND EVERYWHERE
The lightweight configuration and foldable headband make GH30 a perfect match for your daily audio gadget.
EXTRA SOFT EAR CUPS SUITABLE FOR ANY EAR SHAPE
Carefully selected soft touch ear cups help to maintain comfort to your ears after hours of games.
The ear cups is easy to separate from GH30 for cleaning.
DETACHABLE MIC
GH30’s unidirectional mic keeps communication clear and effective by having excellent reception to sound. Detach the mic anytime when you just feel like relaxing with music.
MULTIPLE COMPATIBILITY
Using a 3.5mm audio jack makes the GH30 compatible with PC, laptop and mobile devices that have a 3.5mm port.
MULTIPLE COMPATIBILITY
Adjust volume or mute microphone function by simply using one hand.
FULLY GEARED UP
Included in the retail box is everything gamers need to fully enjoy the IMMERSE GH30 Gaming Headset: 3.5mm jack splitter cable and a convenient carry pouch.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Foldable | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Foldable | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 1.5 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone sensitivity | -36 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Control unit | |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 222 g |
| Width | 173 mm |
| Height | 204 mm |
| Depth | 86 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 512 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Adjustable volume | Yes |
| Other features | |
| Volume control | Rotary |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |