We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI AGILITY GD20 Pro Gaming Mousepad '320mm x 220mm, Pro Gamer ultra-smooth textile surface, Iconic Dragon design, Anti-slip and shock-absorbing rubber base'
SKU
J02-VXXXXX4-EB9
- Ultra-smooth, low-friction textile surface
- Non-slip natural rubber base
- 5mm thick
- For both laser and optical mice
Category: Mouse Pads
| Product colour | Black,Grey |
|---|---|
| SKU | J02-VXXXXX4-EB9 |
| EAN | 4719072616670 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
ULTRA-SMOOTH, LOW-FRICTION TEXTILE SURFACE
A micro-texture textile surface ensures precision tracking and ultimate smooth performance.
ANTI-SLIP NATURAL RUBBER BASE
An anti-slip and shock-absorbing rubber base helps to stand ground in games and guarantees a longer lasting mat.
EXTRA THICK
5mm in thickness give supreme comfort to your hand and wrist during long gaming sessions.
FOR BOTH LASER & OPTICAL MICE
The surface is optimized for rapid movement on both optical and laser technology.
A micro-texture textile surface ensures precision tracking and ultimate smooth performance.
ANTI-SLIP NATURAL RUBBER BASE
An anti-slip and shock-absorbing rubber base helps to stand ground in games and guarantees a longer lasting mat.
EXTRA THICK
5mm in thickness give supreme comfort to your hand and wrist during long gaming sessions.
FOR BOTH LASER & OPTICAL MICE
The surface is optimized for rapid movement on both optical and laser technology.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Material | |
| Material | Microfibre, Rubber, Textile |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Image |
| Non-slip base | No |
| LED backlight | No |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Surface coloration | Image |
| Material | Microfibre, Rubber, Textile |
| Product colour | Black, Grey |
| Performance | |
|---|---|
| Gaming mouse pad | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Image |
| Material | Microfibre, Rubber, Textile |
| Non-slip base | No |
| LED backlight | No |
| Product colour | Black, Grey |
| USB port | No |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | No |
| LED backlight | No |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 225 g |
| Width | 220 mm |
| Depth | 320 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Weight | 165 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 225 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |