We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis U.FIX RAIN KIT 3.5-4.6IN . mobile phone case 11.7 cm (4.6") Cover Transparent
SKU
044011
- Splashproof protection for your smartphone
- Compatible with all 3.5 to 5.5” smartphones
- Compatible with all U.FIX holders
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 4.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Any brand |
| Material | Silicone |
| Product colour | Transparent |
| SKU | 044011 |
| EAN | 3700992508115 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
RAIN KIT is the indispensable accessory to face weather conditions when you go running, cycling without being afraid of splashs on your smartphone.
Through its flexible matter whichs perfectly fits with every smartphone and its 100% touch-sensitive guarantee, you will definitely forget about the Rain Kit when you use your smartphone, and it will still protect your smartphone against splashs !
Its back opening enables the SecureLock system to be accessible, and makes it compatible with all of the U.FIX mounts.
Slip your smartphone into the Rain Kit, clip it on your U.FIX mount, and do not worry about the weather conditions outside !
Protects your smartphone from water/snow/dust/sand
Compatible with all 3.5” to 5.5” smartphones
Extendable silicone case that perfectly fits your smartphone
Full access to all the touchscreen’s functions
Rear opening for compatibility with U.FIX holders
Through its flexible matter whichs perfectly fits with every smartphone and its 100% touch-sensitive guarantee, you will definitely forget about the Rain Kit when you use your smartphone, and it will still protect your smartphone against splashs !
Its back opening enables the SecureLock system to be accessible, and makes it compatible with all of the U.FIX mounts.
Slip your smartphone into the Rain Kit, clip it on your U.FIX mount, and do not worry about the weather conditions outside !
Protects your smartphone from water/snow/dust/sand
Compatible with all 3.5” to 5.5” smartphones
Extendable silicone case that perfectly fits your smartphone
Full access to all the touchscreen’s functions
Rear opening for compatibility with U.FIX holders
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Any brand |
| Maximum screen size | 11.7 cm (4.6") |
| Protection features | Snow resistant, Water resistant |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Any brand |
| Maximum screen size | 11.7 cm (4.6") |
| Protection features | Snow resistant, Water resistant |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |