We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis U.FIX Passive holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
044021
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
U.FIX magnetic car air vent smartphone mount
- Universal magnetic docking system
- Easy anti-slip clip
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | 044021 |
| EAN | 3700992520902 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The CAR AIR VENT KIT is reliable and ultra convenient and the perfect companion for safely staying connected while on the road.
Secure your smartphone to the CAR PHONE KIT in no time and keep it within reach to securely access your music or applications dedicated to driving.
With its double magnets, the QuickLock system instantly secures your smartphone in its stand, whether horizontally or vertically.
The CAR AIR VENT KIT is mounted on the air vent of your vehicle’s dashboard.
Secure your smartphone to the CAR PHONE KIT in no time and keep it within reach to securely access your music or applications dedicated to driving.
With its double magnets, the QuickLock system instantly secures your smartphone in its stand, whether horizontally or vertically.
The CAR AIR VENT KIT is mounted on the air vent of your vehicle’s dashboard.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Car vent mount |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Angle of rotation | 360° |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Angle of rotation | 360° |
| Built-in charger | No |
| Power | |
|---|---|
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 56 g |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 56 g |