We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis T Series mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Black
SKU
055026
- Custom-made case
- Slim design
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | 055026 |
| EAN | 3700992518596 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
To fully protect your smartphone wherever you go, MOBILIS® has created this T Series protective case, custom-made for your Galaxy A51. Your smartphone will therefore be protected against everyday impacts and scratches. Equipped with precise cutouts and designed to perfectly fit your Galaxy A51, this protective case gives you full access to your camera and all connections. The design of this case means that you can use all your smartphone’s functions. Refined and versatile, the advantage of this protective case is that it can fit the shape of your Galaxy xCover Pro, which retains its elegant design. Dedicated protective case Slim design Access to all ports and functionalities
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | No |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A51 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A51 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77 mm |
| Height | 161 mm |
| Depth | 19 mm |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 13 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 24 g |
| Packaging data | |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 13 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 24 g |