We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Spectrum mobile phone case 16.8 cm (6.6") Cover Black
SKU
066014
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Spectrum reinforced protective, antimicrobial, reclycled case - for Galaxy A22 5G
- Resistant to drops and shocks
- Thin and protective
- Antimicrobial technology
- Recycled and recyclable
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Recycled plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | 066014 |
| EAN | 3700992524610 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The reinforced structure of this smartphone case, fitted with the Hexotek ™ by IT Skins system, provides an ideal protection against drops and shocks of intensive daily use. In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects by reducing the bacteria by up to 99.99%, for an healthier surface. In short, this ultra protective solution offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 60% recycled materials and 100% dedicated to your device!
- Drop-resistant : 3x greater than military standard MIL-STD 810G
- Hexotek™ Technology advanced impact protection / drops and shocks
- Impacthane™ antimicrobial defense ; up to 99.99% mircobes killed
- Advanced raised edges to protect the device and camera lens from flat falls
- SGS certification
- Ultra responsive buttons
- Rugged solid finish / non-marking protection
- Recycled materials 60% and recyclable 100%
- Access to all ports and functionalities
- Drop-resistant : 3x greater than military standard MIL-STD 810G
- Hexotek™ Technology advanced impact protection / drops and shocks
- Impacthane™ antimicrobial defense ; up to 99.99% mircobes killed
- Advanced raised edges to protect the device and camera lens from flat falls
- SGS certification
- Ultra responsive buttons
- Rugged solid finish / non-marking protection
- Recycled materials 60% and recyclable 100%
- Access to all ports and functionalities
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Recycled plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A22 5G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A22 5G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 39 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 39 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |