We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Resist Pack rugged protective case for iPad 2019 10.2'' (7th gen)
SKU
050030
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Resist Pack rugged protective case for iPad 10.2'' (9th/8th/7th gen)
- Dedicated rugged protective case
- Designed for intensive use onsite while standing
- Shock-resistant: 30x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 1000 drops from a height of 1.2m
- Reinforced protection: 2 patented systems for absorbing shocks (Perimetric Bumper and Shock Wave Absorber) and use of TFP 4.0 anti-shocks composite
- Cushion shocks; absorbe shock waves and withstand impacts
- Shoulder strap included to carry your device or for typing while standing
- Shoulder strap attachment rings: braided nylon resistant to a 15kg traction per ring
- Elastic strap
- Stylus holder
- Access to all ports and functionalities
Category: Tablet Cases
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.2 " |
| Product colour | Black |
| SKU | 050030 |
| EAN | 3700992516936 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case is is specially developed for intensive use onsite. It can withstand up to 1000 drops from a height of 1.2m, that is 30 time higher than the requirements of military standard MIL-STD 810G. It includes an elastic hand strap, a shoulder strap and a stylus holder to offer ergonomics and portability.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 2019 10.2'' (7th gen) |
| Protection features | Crash proof, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | No |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 2019 10.2'' (7th gen) |
| Protection features | Crash proof, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Not supported |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | No |
| Closure type | Not supported |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |