We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Resist Pack 27.4 cm (10.8") Cover Black
SKU
050006
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Resist Pack rugged protective case for MediaPad M5 10.8"
- Dedicated rugged protective case
- Drop-resistant: up to 1000 drops from 1.2m
- Patented shock-resistant systems
- Ergonomic accessories and portability included
Category: Tablet Cases
| Brand compatibility | Huawei |
|---|---|
| Maximum screen size | 10.8 " |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | 050006 |
| EAN | 3700992512037 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The RESIST protective case, designed by MOBILIS for your Huawei MediaPad M5 10.8", protects your IT equipment should you drop it. It is specially developed for intensive use onsite and for those who work standing up. It can withstand up to 1000 drops from a height of 1.2m and has reinforced protection thanks to two patented systems. The TFP composite can absorb shocks and withstand impacts. The accessories included with the case give you maximum comfort. With the shoulder strap you can use your device when standing, while the elastic strap improves the case’s ergonomics and the stylus holder makes your device easier to use. Lastly, the RESIST protective case gives you access to all your IT device’s features.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.4 cm (10.8") |
| Brand compatibility | Huawei |
| Compatibility | MediaPad M5 |
| Protection features | Shock resistant |
| Bluetooth | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Pen loop | Yes |
| Maximum screen size | 27.4 cm (10.8") |
| Brand compatibility | Huawei |
| Compatibility | MediaPad M5 |
| Protection features | Shock resistant |
| Bluetooth | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 364 g |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 364 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Bluetooth | No |