We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Resisit Pack mobile phone case 10.9 cm (4.3") Shell case Black
SKU
052018
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Protech Pack reinforced protective case for Zebra TC20/25 with PowerPack Battery
- Dedicated reinforced protective case
- Drop-resistant: up to 400 drops from 1.2m
- Ergonomic accessories and portability included
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 4.3 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Zebra |
| Product colour | Black |
| Case type | Shell case |
| SKU | 052018 |
| EAN | 3700992511726 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Dedicated protective case
Shock-resistant: 15x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 400 drops from a height of 1.2m
TFP 4.0 composite on each corner to cushion shocks - it can absorb shock waves and withstand impacts
Compatible Zebra charging accessories: Base single slot cradle (CRD-TC2X-BS1CO-01)
Shoulder strap included to carry your device
Shoulder strap attachment rings: braided nylon resistant to a 15kg traction per ring
Detachable elastic strap included
Stylus holder on the elastic strap
Access to all ports and functionalities
Shock-resistant: 15x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 400 drops from a height of 1.2m
TFP 4.0 composite on each corner to cushion shocks - it can absorb shock waves and withstand impacts
Compatible Zebra charging accessories: Base single slot cradle (CRD-TC2X-BS1CO-01)
Shoulder strap included to carry your device
Shoulder strap attachment rings: braided nylon resistant to a 15kg traction per ring
Detachable elastic strap included
Stylus holder on the elastic strap
Access to all ports and functionalities
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | Zebra TC20/25 |
| Maximum screen size | 10.9 cm (4.3") |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | Zebra TC20/25 |
| Maximum screen size | 10.9 cm (4.3") |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |