We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Protech Pack mobile phone case 16.3 cm (6.4") Cover Black
SKU
054003
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Protech Pack reinforced protective case for Galaxy A50
- Dedicated reinforced protective case
- Drop-resistant: up to 400 drops from 1.2m
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.4 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | 054003 |
| EAN | 3700992515823 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This protective case dedicated to your Samsung Galaxy A50 has 4 reinforced corners and a structure which cushion shocks and absorb the shock wave. Flexible and light, it perfectly fits your device for an optimum protection.
Dedicated protective case
Shock-resistant: 15x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 400 drops from a height of 1.2m
TFP 4.0 composite on each corner to cushion shocks - it can absorb shock waves and withstand impacts
Access to all ports and functionalities
Dedicated protective case
Shock-resistant: 15x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 400 drops from a height of 1.2m
TFP 4.0 composite on each corner to cushion shocks - it can absorb shock waves and withstand impacts
Access to all ports and functionalities
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A50 |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A50 |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 81 mm |
| Height | 165 mm |
| Depth | 12 mm |
| Weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |