We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Protech Pack mobile phone case 13.8 cm (5.45") Cover Black
SKU
052036
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Protech Pack reinforced protective case for Unitech PA760
- Dedicated protective case
- Shock-resistant: 15x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 400 drops from a height of 1.2m
- TFP 4.0 composite on each corner to cushion shocks - it can absorb shock waves and withstand impacts
- Compatible with Unitech charging accessory
- Shoulder strap included to carry your device
- Shoulder strap attachment rings: braided nylon resistant to a 15kg traction per ring
- Detachable elastic strap included
- Stylus holder on the elastic strap
- Access to all ports and functionalities
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 5.45 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Unitech |
| Material | Composite |
| Product colour | Black |
| SKU | 052036 |
| EAN | 3700992518473 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case includes 3 systems that can cushion shocks, absorb shock waves and withstand impacts. Its drop resistance is 15 time higher than the requirements of military standard MIL-STD 810G. Flexible and light, it perfectly fits your Unitech PA760 pda. It includes a tripod, an elastic hand strap, a shoulder strap and a stylus holder.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Composite |
| Desktop stand | No |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Brand compatibility | Unitech |
| Compatibility | PA760 |
| Maximum screen size | 13.8 cm (5.45") |
| Desktop stand | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Brand compatibility | Unitech |
| Compatibility | PA760 |
| Maximum screen size | 13.8 cm (5.45") |
| Desktop stand | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 102 g |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 102 g |