We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Protech Pack mobile phone case 12.7 cm (5") Cover Black
SKU
052034
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Protech Pack reinforced protective case for Bluebird EF500/EF501
- Dedicated reinforced protective case
- Drop-resistant: up to 400 drops from 1.2m
- Ergonomic accessories and portability included
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Bluebird |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | 052034 |
| EAN | 3700992518459 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case includes 3 systems that can cushion shocks, absorb shock waves and withstand impacts. Its drop resistance is 15 time higher than the requirements of military standard MIL-STD 810G. Flexible and light, it perfectly fits your Bluebird EF500/EF501 pda. It includes a tripod, an elastic hand strap, a shoulder strap and a stylus holder.
Dedicated protective case
Shock-resistant: 15x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 400 drops from a height of 1.2m
TFP 4.0 composite on each corner to cushion shocks - it can absorb shock waves and withstand impacts
Compatible with Bluebrid charging accessory
Shoulder strap included to carry your device
Shoulder strap attachment rings: braided nylon resistant to a 15kg traction per ring
Detachable elastic strap included
Stylus holder on the elastic strap
Access to all ports and functionalities
Dedicated protective case
Shock-resistant: 15x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 400 drops from a height of 1.2m
TFP 4.0 composite on each corner to cushion shocks - it can absorb shock waves and withstand impacts
Compatible with Bluebrid charging accessory
Shoulder strap included to carry your device
Shoulder strap attachment rings: braided nylon resistant to a 15kg traction per ring
Detachable elastic strap included
Stylus holder on the elastic strap
Access to all ports and functionalities
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Bluebird |
| Compatibility | Bluebird EF500/EF501 |
| Maximum screen size | 12.7 cm (5") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Bluebird |
| Compatibility | Bluebird EF500/EF501 |
| Maximum screen size | 12.7 cm (5") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 84 mm |
| Height | 158 mm |
| Depth | 22 mm |
| Weight | 42 g |