We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis PROTECH
SKU
065008
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Rugged protective case for M3 Mobile SM20 - SM15 - SM10 - PROTECH
- Drop-resistant: up to 400 drops from 1.2m
- Compatible with M3 Mobile accessories
- Recycled 30% & Recyclable 100%
Category: Handheld Mobile Computer Cases
| Product colour | Black |
|---|---|
| Case type | Cover case |
| SKU | 065008 |
| EAN | 3700992522142 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case includes 3 systems that can cushion shocks, absorb shock waves and withstand impacts. Flexible and light, it perfectly fits your M3 Mobile SM20 - SM15 - SM10 datacapture mobile device. Thank to this equippment you will save time and money on maintenance costs and help your end-users on the field.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Country of origin | France |
| Compatibility | M3 Mobile SM20 - SM15 - SM10 |
| Brand compatibility | M3 Mobile |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof |
| Certificates | |
| Certification | MIL-STD 810G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 82 mm |
| Weight | 24 g |
| Height | 160 mm |
| Depth | 26 mm |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 129 mm |
| Package weight | 27 g |
| Package height | 241 mm |
| Package depth | 27 mm |