We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Origine 25.4 cm (10") Folio Black
SKU
048009
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Origine folio protective case for Surface Pro Go 2 / Surface Go
- Leather effect folio case
- Flap with tripod function
- Compatible keyboard and stylus
Category: Tablet Cases
| Brand compatibility | Microsoft |
|---|---|
| Maximum screen size | 10 " |
| Material | Faux leather |
| Product colour | Black |
| SKU | 048009 |
| EAN | 3700992512754 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This protective case has been designed by our R&D department to ensure permanent and complete protection for your Surface Go laptop. It has the advantage of a 100% adjustable tilt to adapt to your position depending on your requirements and needs and it gives you the best possible usability. This protective case means you can carry your stylus with ease thanks to its holder and you have full access to all the connections. Also, so that you can use your Surface Go with all Microsoft accessories, this shockproof case is compatible with the Type Cover keyboard and its capacitive stylus. This protective case has a modern appearance and design with a leather finish meaning you can protect your Surface Go laptop in style.
Dedicated folio protective case
Tripod function thanks to the flap
Compatible with Type Cover keyboard and Surface stylus
Storage for Surface stylus included
Leather effect
Access to all ports and functionalities
Dedicated folio protective case
Tripod function thanks to the flap
Compatible with Type Cover keyboard and Surface stylus
Storage for Surface stylus included
Leather effect
Access to all ports and functionalities
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Microsoft Surface Go |
| Protection features | Scratch resistant |
| Bluetooth | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Microsoft Surface Go |
| Protection features | Scratch resistant |
| Bluetooth | No |
| Product main colour | Black |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 183 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 248 mm |
| Weight | 262 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package weight | 307 g |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package weight | 307 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Bluetooth | No |