We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Origine 24.6 cm (9.7") Folio Red
SKU
042045
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Origine folio protective case for iPad 2018/2017/Air
- Leather effect
- custom-made folio case
- Flap with automatic sleep mode
- 2 positions: viewing/keyboard
Category: Tablet Cases
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Maximum screen size | 9.7 " |
| Material | Faux leather |
| Product colour | Red |
| SKU | 042045 |
| EAN | 3700992508801 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
To fully protect your iPad 2018/2017/Air against everyday bumps and scratches, we have designed the shockproof iPad case. It gives your tablet permanent protection thanks to its flap. Also, for maximum comfort, this protective case gives you the option to use your tablet in two different ways: keyboard mode and viewing mode for photos and videos. Its flap also provides additional usability with its automatic tablet sleep/wake function. Available in 3 colours and a faux leather finish, the protective case gives you permanent protection in style, all to your taste.
Dedicated folio protective case
Flap that can activate standby mode
2 usage positions: photo & video mode and keyboard mode
Leather-effect finish
Access to all ports and functionalities
Dedicated folio protective case
Flap that can activate standby mode
2 usage positions: photo & video mode and keyboard mode
Leather-effect finish
Access to all ports and functionalities
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 2018/2017 / Air |
| Bluetooth | No |
| Product main colour | Red |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 2018/2017 / Air |
| Bluetooth | No |
| Product main colour | Red |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Depth | 12 mm |
| Height | 244 mm |
| Weight | 238 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Bluetooth | No |