We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Origine 2 35.6 cm (14") Ladies case Blue
SKU
042056
- 1 compartment with PC/tablet slot + organisational dividers
- Toploading opening
- Removable shoulder strap
- Durable material
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Case type | Ladies case |
| SKU | 042056 |
| EAN | 3700992532165 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case has a reinforced PE foam compartment to protect your device from knocks and scratches, and dividers to store your small accessories (pens, keys, chargers, etc.).
Its toploading opening with zips makes it easy to use. Functional and practical, it comes with two carrying handles and a removable and adjustable shoulder strap, which will come in very handy when you're on the move. The hard-wearing material and reinforced bottom ensure greater durability.
Its toploading opening with zips makes it easy to use. Functional and practical, it comes with two carrying handles and a removable and adjustable shoulder strap, which will come in very handy when you're on the move. The hard-wearing material and reinforced bottom ensure greater durability.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Width | 310 mm |
| Weight | 342 g |
| Height | 430 mm |
| Depth | 130 mm |
| Features | |
| Product main colour | Blue |
| Case type | Ladies case |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 11-14" |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Gender | Unisex |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Ladies case |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 11-14" |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Compatibility | 11-14" |
| Case type | Ladies case |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |