We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis MOBI005037 backpack Black, Blue, Navy Nylon
SKU
005037
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Executive 3 Backpack for Laptp up to14-15.6” with Raincover, 19L, Navy Blue/Black
- Product with a large load capacity and plenty of storage
- For all laptops up to 15.6”
- 1 reinforced zipped laptop compartment
- 1 zipped compartment 2 mesh pockets
- 1 large zipped front pocket
- 2 mesh side pockets including a power bank output
- Trolley strap on the back
- 1 secret back pocket for valuable personal items (passport/wallet etc.)
- Reinforced and padded shoulder straps for greater comfort
- Ergonomic handle
- Hard-wearing and water-repellent material (nylon)
- Raincover with reflective stripes included
- Designed in France
Category: Backpacks
| SKU | 005037 |
|---|---|
| EAN | 3700992516493 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This laptop backpack provides full protection for your mobile device, whether tablet or laptop, when you are on the go. It makes your trips much easier and means you can carry your device with complete peace of mind. With its elegant design and ingenious layout, this laptop backpack is extremely versatile. It includes one main padded compartment to store your laptop or tablet and a front pocket for accessories. The two zipped side pockets are very useful for storing a bottle of water or a power bank, including a cable outlet integrated into the right pocket. Versatile, it includes a trolley strap and a secret rear pocket so that you can keep your essential items hidden and close to hand for when you need them. The laptop backpack's water-repellent material and sleek appearance means you can use it in all conditions.
| Features | |
|---|---|
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Interior pockets | Cell phone pocket, Document pocket, Key pocket, Pen pocket, Tablet pocket, Zip pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Water repellent | Yes |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Number of compartments | 2 |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Style | City |
| Product main colour | Black, Blue, Navy |
| Weight & dimensions | |
| Width | 290 mm |
| Height | 460 mm |
| Depth | 157 mm |
| Volume | 19 L |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rain cover | Yes |
| Technical details | |
| Product main colour | Black, Blue, Navy |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |