We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis for Galaxy Tab E 24.4 cm (9.6") Folio Black
SKU
019038
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Permanent folio case for Galaxy Tab E, 9.6", black
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 9.6 " |
| Case type | Folio case |
| SKU | 019038 |
| EAN | 3700992500232 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Its ergonomic design and free access to the different connectors allows you to use your tablet in keyboard mode or video mode for better comfort. This folio case will significantly increase the life of your Galaxy Tab E 9.6 everyday.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 24.4 cm (9.6") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab E |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 24.4 cm (9.6") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab E |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 156 mm |
| Depth | 16 mm |
| Height | 244 mm |
| Weight | 245 g |