We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis BUMPER mobile phone case Cover Black
SKU
018001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Bumper rugged protective case for iPhone 5, iPhone 5S, iPhone SE
- Custom-made shockproof case
- Shock-resistant: up to 1000 drops from 1.2 m
Category: Mobile Phone Cases
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Material | Polycarbonate,Silicone |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | 018001 |
| EAN | 3760080651772 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Ensure total protection of your iPhone 5/5S/SE thanks to the remarkably robust Bumper protective case. To secure your phone and ensure best possible protection should you drop you ever drop it, the shockproof case combines two safeguards in one. It consists of a silicone layer that absorbs all bumps and vibrations, and a second polycarbonate layer that withstands impacts. The iPhone 5/5S/SE protective case can withstand being dropped up to 1000 times from a height of 1.2 m. Intelligently designed, this smartphone case gives you easy access to its connections and camera. While extremely practical, your iPhone 5/5S/SE case provides permanent protection for your smartphone.
Dedicated protective anti-shock reinforced case
Shock-resistant: up to 1000 drops from 1.2 m
Two safeguards in one: 1 silicone layer to absorb shocks and 1 rugged polycarbonate layer to withstand impacts
Access to all ports and functionalities
Dedicated protective anti-shock reinforced case
Shock-resistant: up to 1000 drops from 1.2 m
Two safeguards in one: 1 silicone layer to absorb shocks and 1 rugged polycarbonate layer to withstand impacts
Access to all ports and functionalities
| Design | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate, Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 5 /5s |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 5 /5s |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screen protector | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 182.5 mm |
| Height | 253 mm |
| Depth | 17 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 169.5 x 7.5 x 240 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |