We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Activ Pack folio protective case for Fujitsu LIFEBOOK T938 (2-in-1 laptop)
SKU
051037
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Activ Pack folio protective case for Fujitsu LIFEBOOK T938 (2-in-1 laptop)
- Dedicated and reinforced folio protective case for 2-in-1 laptop (360° hinge)
- Allows you to use the different laptop modes : laptop mode; tent mode; tablet mode
- For semi-mobile use onsite or in the office
- Drop-resistant: 2x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 50 drops from a height of 1.2m
- Reinforced protection: 2 patented systems for absorbing shocks (Perimetric Bumper and Shock Wave Absorber) and use of TFP 4.0 anti-shocks composite
- Cushion shock; absorb shock waves and withstand impacts
- IK08 standard
- Waterproof material
- Elastic strap to close the flap
- Shoulder strap included to carry your device or for typing while standing
- Elastic hand strap on the back and inside the case
- Stylus holder
- Access to all ports and functionalities
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Fujitsu |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 13.3 " |
| Case type | Folio case |
| SKU | 051037 |
| EAN | 3700992516998 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The ACTIV PACK case can withstand more than 50 drops from a height of 1.2m and has achieved IK08 standard in terms of shock-resistance. This case includes a shoulder strap, an elastic hand strap and a stylus holder. Perfect for semi-mobile use onsite or even in the office, it will accompany you during each business trip.
This permanent protection and transport solution will allow you to work comfortably thanks to its ergonomic accessories as well as its structure allowing you to keep the protection during the use of your laptop.
This permanent protection and transport solution will allow you to work comfortably thanks to its ergonomic accessories as well as its structure allowing you to keep the protection during the use of your laptop.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Weight | 680 g |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Folio |
| Protection features | Crash proof, Waterproof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | LIFEBOOK T938 |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Brand compatibility | Fujitsu |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Protection features | Crash proof, Waterproof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | LIFEBOOK T938 |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Brand compatibility | Fujitsu |
| Technical details | |
| Protection features | Crash proof, Waterproof |
| Compatibility | LIFEBOOK T938 |
| Case type | Folio |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |