We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Activ Pack 25.6 cm (10.1") Folio Black
SKU
051043
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Activ Pack folio protective case for Lenovo IdeaPad D330 (2-in-1 laptop)
- Dedicated IK08 standard folio protective case
- Drop-resistant: up to 50 drops from 1.2m
- Patented shock-resistant systems
- Ergonomic accessories and portability included
- Made in France
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Lenovo |
|---|---|
| Maximum screen size | 10.1 " |
| Case type | Folio case |
| Product main colour | Black |
| SKU | 051043 |
| EAN | 3700992518442 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The ACTIV PACK case can withstand more than 50 drops from a height of 1.2m and has achieved IK08 standard in terms of shock-resistance. This case includes a shoulder strap, an elastic hand strap and a stylus holder. Perfect for semi-mobile use onsite or even in the office.
This protective and transport shell is permanent, so it does not need to be removed to charge your computer or connect USB keys thanks to a free access to all ports. Thus, your laptop will be able to follow you everywhere safely, without any risks of breakage during accidental drops or shocks.
This protective and transport shell is permanent, so it does not need to be removed to charge your computer or connect USB keys thanks to a free access to all ports. Thus, your laptop will be able to follow you everywhere safely, without any risks of breakage during accidental drops or shocks.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Folio |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | IdeaPad D330 |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | IdeaPad D330 |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Technical details | |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | IdeaPad D330 |
| Case type | Folio |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |