We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 066075 mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black
SKU
066075
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Case Galaxy S24 FE - antimicrobial - 100% recycled - Spectrum_R
- Resistant to drops and shocks
- Antimicrobial technology
- 100% recycled and recyclable
- Thin and protective
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | 066075 |
|---|---|
| EAN | 3700992533131 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case for Samsung Galaxy S24 FE has a reinforced structure, fitted with the Hexotek ™ by IT Skins system. It provides a high protection against drops and shocks of intensive daily use.
In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your Galaxy by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materials and 100% dedicated to your device!
In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your Galaxy by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materials and 100% dedicated to your device!
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 FE |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 FE |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 33 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 33 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |