We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 066071 mobile phone case 17.5 cm (6.9") Cover Black
SKU
066071
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Reinforced, for iPhone 16 Pro Max, Solid Black Mat, Soft bag
- Resistant to drops and shocks
- Antimicrobial technology
- 100% recycled and recyclable
- Thin and protective
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.9 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polymer |
| Product colour | Black |
| SKU | 066071 |
| EAN | 3700992532714 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case for iPhone 16 Pro Max has a reinforced structure, fitted with the Hexotek by IT Skins system. It provides a high protection against drops and shocks of intensive daily use.
In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your iPhone 16 Pro Max by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materials and 100% dedicated to your device!
- Drop resistance 150x greater than the military standard MIL-STD 810G (up to 1300 drops from a height of 3m). Equipped with Hexotek Technology - advanced protection - that absorbs and disperses shocks upon impact
- Advanced raised edges to protect the screen and camera lens from flat falls
- Eco-friendly case: Global Recycled Standard (GRS) certified materials. 100% recycled materials and 100% recyclable
- SGS Product Safety certification and Impacthane: microbial defense that protects against numerous germs and reduces microbes by up to 99.99%
- Solid and robust finish (non-marking). Ultra-responsive and non-slip buttons. Access to all ports and features
In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your iPhone 16 Pro Max by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materials and 100% dedicated to your device!
- Drop resistance 150x greater than the military standard MIL-STD 810G (up to 1300 drops from a height of 3m). Equipped with Hexotek Technology - advanced protection - that absorbs and disperses shocks upon impact
- Advanced raised edges to protect the screen and camera lens from flat falls
- Eco-friendly case: Global Recycled Standard (GRS) certified materials. 100% recycled materials and 100% recyclable
- SGS Product Safety certification and Impacthane: microbial defense that protects against numerous germs and reduces microbes by up to 99.99%
- Solid and robust finish (non-marking). Ultra-responsive and non-slip buttons. Access to all ports and features
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polymer |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polymer |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro Max |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Pattern | No pattern |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polymer |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro Max |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Easy to apply | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 33 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |