We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 066069 mobile phone case 16.8 cm (6.6") Cover Black
SKU
066069
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SPECTRUM_R, Galaxy A35 5G, Solid Black Mat - Soft bag
- Resistant to drops and shocks
- Antimicrobial technology
- 100% recycled and recyclable
- Thin and protective
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | 066069 |
| EAN | 3700992531663 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case for Galaxy A35 5G has a reinforced structure, fitted with the Hexotek ™ by IT Skins system. It provides a high protection against drops and shocks of intensive daily use.
In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your Galaxy A35 5G by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materials and 100% dedicated to your device!
In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your Galaxy A35 5G by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materials and 100% dedicated to your device!
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A35 5G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A35 5G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Easy to apply | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 33 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |