We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 066053 mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black
SKU
066053
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Reinforced, for iPhone 14 Plus / 15 Plus, Solid Black Mat, Soft bag
- Resistant to drops and shocks
- Antimicrobial technology
- 100% recycled and recyclable
- Thin and protective
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polymer |
| Product colour | Black |
| SKU | 066053 |
| EAN | 3700992529905 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This case for iPhone 15 Plus - iPhone 14 Plus has a reinforced structure, fitted with the Hexotek ™ by IT Skins system. It provides a high protection against drops and shocks of intensive daily use. In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your iPhone 15 Plus - iPhone 14 Plus by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materialsand 100% dedicated to your device!
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polymer |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polymer |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Plus, 15 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polymer |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Plus, 15 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Drop proof up to | 3 m |
| Easy to apply | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 39 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |