We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 066047 mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Black
SKU
066047
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Motorola Moto G73 5G, Solid Black Mat, Soft bag
- Resistant to drops and shocks
- Antimicrobial technology
- 100% recycled and recyclable
- Thin and protective
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Motorola |
| Material | Recycled plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | 066047 |
| EAN | 3700992528793 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
This case for Motorola Edge 30 Neo has a reinforced structure, fitted with the Hexotek ™ by IT Skins system. It provides a high protection against drops and shocks of intensive daily use. In addition, the built-in antimicrobial technology of this shell protects your Motorola Edge 30 Neo by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design, made from 100% recycled materialsand 100% dedicated to your device!
- Drop-resistant : 150x greater than military standard MIL-STD 810G. Advanced raised edges to protect the device and camera lens from flat falls. Ultra responsive buttons. Access to all ports and functionalities
- Global Recycled Standard (GRS) certified materials. Recycled materials 100% and recyclable 100% Hexotek™ Technology advanced impact protection / drops and shocks
- SGS certification and Impacthane™ antimicrobial defense ; up to 99.99% mircobes killed
- Drop-resistant : 150x greater than military standard MIL-STD 810G. Advanced raised edges to protect the device and camera lens from flat falls. Ultra responsive buttons. Access to all ports and functionalities
- Global Recycled Standard (GRS) certified materials. Recycled materials 100% and recyclable 100% Hexotek™ Technology advanced impact protection / drops and shocks
- SGS certification and Impacthane™ antimicrobial defense ; up to 99.99% mircobes killed
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Recycled plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Motorola |
| Compatibility | Moto G73 5G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Impact resistant, Shock resistant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Motorola |
| Compatibility | Moto G73 5G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Impact resistant, Shock resistant |
| Drop proof up to | 3 m |
| Easy to apply | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 39 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |