We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 058005 tablet case 20.3 cm (8") Shell case Transparent
SKU
058005
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
R series protective case with reinforced corners for Tab M8 HD 2019 (2nd gen) (TB 8505)
- Custom-made case
- 4 corners with Air Cell System
- Flexible case
Category: Tablet Cases
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Maximum screen size | 8 " |
| Product colour | Transparent |
| SKU | 058005 |
| EAN | 3700992518695 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This flexible protective case with 4 reinforced corners will effectively protects your device against scratched and drops during use or transport. Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches of your Tab M8 HD 2019.
Dedicated protective case
Air Cell System: Air cell on each of the 4 corners composed of multiple flexible ridges
Edges System: Protect the screen in the event of a fall
Access to all ports and functionalities
Dedicated protective case
Air Cell System: Air cell on each of the 4 corners composed of multiple flexible ridges
Edges System: Protect the screen in the event of a fall
Access to all ports and functionalities
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Tab M8 HD (2019) |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | No |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Tab M8 HD (2019) |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Not supported |
| Product main colour | Transparent |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | No |
| Closure type | Not supported |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |