We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 057025 mobile phone case 16.8 cm (6.6") Cover Transparent
SKU
057025
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Pprotective case for Galaxy XCover 6 Pro with reinforced corners - R series
- Air Cell System: 4 reinforced corners
- Transparent and flexible case
- Anti-slip grip
- Perfect fit
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover case |
| SKU | 057025 |
| EAN | 3700992527529 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This flexible protective case for Samsung XCover Pro 6 with 4 reinforced corners will effectively protects your device against scratched and drops during use or transport.Perfectly transparent, and for a long time, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches of your Galaxy XCover 6 Pro device.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover 6 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover 6 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| MagSafe compatible | No |
| Closure type | Not applicable |