We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 057014 mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Transparent
SKU
057014
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
R series protective case with reinforced corners for Galaxy A02s
- Dedicated protective case
- Air Cell System: Air cell on each of the 4 corners composed of multiple flexible ridges
- Access to all ports and functionalities
- Air Cell System: 4 reinforced corners
- Transparent and flexible case
- Anti-slip grip
- Perfect fit
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover case |
| SKU | 057014 |
| EAN | 3700992522180 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This flexible protective case with 4 reinforced corners will effectively protects your device against scratched and drops during use or transport. Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches of your Galaxy A02s device.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A02s |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A02s |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 28 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |