We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 055038 mobile phone case 16.8 cm (6.6") Cover Black
SKU
055038
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
T series protective case for Galaxy A42 5G
- Dedicated protective case
- Slim design
- Access to all ports and functionalities
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | 055038 |
| EAN | 3700992522258 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
To fully protect your smartphone wherever you go, MOBILIS® has created this T Series protective case, custom-made for your Galaxy A42 5G. Your smartphone will therefore be protected against everyday impacts and scratches. Equipped with precise cutouts and designed to perfectly fit your Galaxy A42 5G, this protective case gives you full access to your camera and all connections. The design of this case means that you can use all your smartphone’s functions. Refined and versatile, the advantage of this protective case is that it can fit the shape of your Galaxy A42 5G, which retains its elegant design.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A42 5G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A42 5G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78 mm |
| Height | 164 mm |
| Depth | 10 mm |