We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 054010 mobile phone case 16.5 cm (6.5") Cover Black
SKU
054010
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Protech Pack reinforced protective case for Galaxy A51
- Dedicated reinforced protective case
- Drop-resistant: up to 400 drops from 1.2m
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | 054010 |
| EAN | 3700992518787 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This smartphone protective case has 4 reinforced corners and a structure which cushion shocks and absorb the shock wave. Flexible and light, it is perfectly adjusted to your Samsung Galaxy A51 in order to provide it with optimal protection in case of extreme drops.
Dedicated protective case
Shock-resistant: 15x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 400 drops from a height of 1.2m
TFP 4.0 composite on each corner to cushion shocks - it can absorb shock waves and withstand impacts
Access to all ports and functionalities
Dedicated protective case
Shock-resistant: 15x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 400 drops from a height of 1.2m
TFP 4.0 composite on each corner to cushion shocks - it can absorb shock waves and withstand impacts
Access to all ports and functionalities
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | GALAXY A51 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | GALAXY A51 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Height | 166 mm |
| Depth | 12 mm |
| Weight | 28 g |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 14 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 14 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |