We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 051054 tablet case 26.2 cm (10.3") Folio Black
SKU
051054
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Activ Pack folio protective case for Lenovo Tab K10 (TB-X6C6)
- Dedicated IK08 standard folio protective case
- Drop-resistant: up to 200 drops from 1.2m
- Patented shock-resistant systems
- Ergonomic accessories and portability included
- Made in France
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Maximum screen size | 10.3 " |
| SKU | 051054 |
| EAN | 3700992524818 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
With ACTIV reinforced protective folio cases, your tablets or hybrid PCs are always fully
protected in case of drops and shocks. These protective cases can withstand more than
50 drops from a height of 1.20m, which is twice the requirement of military standard MILSTD 810-G. They are certified to IK08 standard for resistance to shocks.
Featuring a foldable cover that also serves as a base as well as a neck strap, grip strap and
stylus holder, ACTIV PACK protective folio cases offer excellent ergonomics at the office
or in a meeting. They are also easy to carry around and suited for semi-nomadic uses.
protected in case of drops and shocks. These protective cases can withstand more than
50 drops from a height of 1.20m, which is twice the requirement of military standard MILSTD 810-G. They are certified to IK08 standard for resistance to shocks.
Featuring a foldable cover that also serves as a base as well as a neck strap, grip strap and
stylus holder, ACTIV PACK protective folio cases offer excellent ergonomics at the office
or in a meeting. They are also easy to carry around and suited for semi-nomadic uses.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 26.2 cm (10.3") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Tab K10 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Maximum screen size | 26.2 cm (10.3") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Tab K10 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant, Waterproof |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Snap closure |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Closure type | Snap closure |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |