We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 051041 tablet case 20.3 cm (8") Folio Black
SKU
051041
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 8 " |
| SKU | 051041 |
| EAN | 3700992517650 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
With ACTIV reinforced protective folio cases, your tablets or hybrid PCs are always fully protected in case of drops and shocks. These protective cases can withstand more than 50 drops from a height of 1.20m, which is twice the requirement of military standard MILSTD 810-G. They are certified to IK08 standard for resistance to shocks.
Featuring a foldable cover that also serves as a base as well as a neck strap, grip strap and stylus holder, ACTIV PACK protective folio cases offer excellent ergonomics at the office or in a meeting. They are also easy to carry around and suited for semi-nomadic uses.
Featuring a foldable cover that also serves as a base as well as a neck strap, grip strap and stylus holder, ACTIV PACK protective folio cases offer excellent ergonomics at the office or in a meeting. They are also easy to carry around and suited for semi-nomadic uses.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |