We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 050049 tablet case 22.1 cm (8.7") Cover Black
SKU
050049
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Resist Pack rugged protective case for Galaxy Tab A7 Lite 8.7''
- Dedicated rugged protective case
- Drop-resistant: up to 1000 drops from 1.2m
- Patented shock-resistant systems
- Ergonomic accessories and portability included
- Made in France
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 8.7 " |
| SKU | 050049 |
| EAN | 3700992524719 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The RESIST protective case, designed by MOBILIS® for your Galaxy Tab A7 lite 8.7'' tablet, protects your IT equipment should you drop it. It is specially developed for intensive use onsite and for those who work standing up. It can withstand up to 1000 drops from a height of 1.2m and has reinforced protection thanks to two patented systems. The TFP composite can absorb shocks and withstand impacts. The accessories included with the case give you maximum comfort. With the shoulder strap you can use your device when standing, while the elastic strap improves the case’s ergonomics and the stylus holder makes your device easier to use. Lastly, the RESIST protective case gives you access to all your IT device’s features.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A7 Lite |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | No |
| Country of origin | France |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A7 Lite |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Shockproof up to | 1.2 m |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | France |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |