We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 050014 tablet case 31.8 cm (12.5") Shell case Black
SKU
050014
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Resist Pack rugged protective case for Toshiba Portege Z20t
- Dedicated rugged protective case
- Drop-resistant: up to 1000 drops from 1.2m
- Patented shock-resistant systems
- Ergonomic accessories and portability included
Category: Tablet Cases
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Toshiba |
| Maximum screen size | 12.5 " |
| Product colour | Black |
| SKU | 050014 |
| EAN | 3700992513072 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Dedicated rugged protective case
Toshiba keyboard compatible
But tripod function not possible
Designed for intensive use onsite while standing
Shock-resistant: 30x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 1000 drops from a height of 1.2m
Reinforced protection: 2 patented systems for absorbing shocks (Perimetric Bumper and Shock Wave Absorber) and use of TFP 4.0 anti-shocks composite
Cushion shocks; absorbe shock waves and withstand impacts
Shoulder strap included to carry your device or for typing while standing
Shoulder strap attachment rings: braided nylon resistant to a 15kg traction per ring
Elastic strap
Stylus holder
Access to all ports and functionalities
Toshiba keyboard compatible
But tripod function not possible
Designed for intensive use onsite while standing
Shock-resistant: 30x greater than military standard MIL-STD 810G; capable of withstanding 1000 drops from a height of 1.2m
Reinforced protection: 2 patented systems for absorbing shocks (Perimetric Bumper and Shock Wave Absorber) and use of TFP 4.0 anti-shocks composite
Cushion shocks; absorbe shock waves and withstand impacts
Shoulder strap included to carry your device or for typing while standing
Shoulder strap attachment rings: braided nylon resistant to a 15kg traction per ring
Elastic strap
Stylus holder
Access to all ports and functionalities
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Maximum screen size | 31.8 cm (12.5") |
| Brand compatibility | Toshiba |
| Compatibility | Z20t |
| Protection features | Abrasion resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | No |
| Maximum screen size | 31.8 cm (12.5") |
| Brand compatibility | Toshiba |
| Compatibility | Z20t |
| Protection features | Abrasion resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Not supported |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Closure type | Not supported |
| Packaging data | |
| Package weight | 370 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 370 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |