We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 049022 laptop case 40.6 cm (16") Sleeve case Grey, Navy
SKU
049022
- Bicolor (inside/outisde)
- Neoprene foam following the contours of the computer
- Protects from scratches and small daily shocks
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Neoprene |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | 049022 |
| EAN | 3700992532158 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Discover the new MOBILIS®-designed Skin covers. Made of neoprene, they act like a genuine second skin for protecting your PC or tablet from everyday scratches and bumps.
Decidedly modern, they reveal just a hint of character with a different colour on the inside. Find the colour that best matches your style to effectively protect all your IT devices when on the move throughout the day.
Available in 2different sizes (12.5-14" and 14-16"), Skin protective covers are the perfect fit for all your devices.
Decidedly modern, they reveal just a hint of character with a different colour on the inside. Find the colour that best matches your style to effectively protect all your IT devices when on the move throughout the day.
Available in 2different sizes (12.5-14" and 14-16"), Skin protective covers are the perfect fit for all your devices.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 385 mm |
| Weight | 208 g |
| Thickness | 3 mm |
| Package weight | 248 g |
| Height | 265 mm |
| Depth | 18 mm |
| Features | |
| Product main colour | Grey, Navy |
| Case type | Sleeve case |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Material | Neoprene |
| Case type | Sleeve case |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 248 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |