We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 049017 laptop case 35.6 cm (14") Sleeve case Blue, Grey
SKU
049017
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Skin memory foam laptop sleeve up to 14'' - Prussian Blue & Grey
- Absorbs shocks: memory foam technology
- Protects from scratches: soft interior
- Easily transportable: thin and light
- Bicolor
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Case type | Sleeve case |
| Product main colour | Blue,Grey |
| SKU | 049017 |
| EAN | 3700992527895 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Our memory foam laptop sleeve for computer from 12.5 to 14 inches is the best protection for your device from shocks.
Its slim design and soft interior provide a cozy nest for your computer and protect it from scratches.
You can easily slip your sleeve into a briefcase or backpack. Practical for transportation during your home/work trips, it will be your daily ally.
Its slim design and soft interior provide a cozy nest for your computer and protect it from scratches.
You can easily slip your sleeve into a briefcase or backpack. Practical for transportation during your home/work trips, it will be your daily ally.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Package width | 330 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Width | 330 mm |
| Weight | 236 g |
| Height | 18 mm |
| Depth | 250 mm |
| Features | |
| Product main colour | Blue, Grey |
| Case type | Sleeve case |
| Country of origin | France |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Air - MacBook Pro 13.3'' - MacBook Pro 14.2'' |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Apple |
| Gender | Unisex |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Country of origin | France |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Air - MacBook Pro 13.3'' - MacBook Pro 14.2'' |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | MacBook Air - MacBook Pro 13.3'' - MacBook Pro 14.2'' |
| Case type | Sleeve case |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 330 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Other features | |
| Country of origin | France |