We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 049005 laptop case 35.6 cm (14") Sleeve case Grey, Pink
SKU
049005
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Skin computer sleeve up to 14'' - Grey & Pink
- Bicolor (inside/outisde)
- Neoprene foam following the contours of the computer
- Protects from scratches and small daily shocks
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Grey,Pink |
| Maximum screen size | 14 " |
| Material | Neoprene |
| SKU | 049005 |
| EAN | 3700992511108 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The Skin collection sleeves act like a second skin thanks to their neoprene material, to protect your laptop or tablet from daily scratches and shocks.
So fashion, they turn their personnality out wtih a different inside color.
Covered with an original trompe l’œil packaging,you will not miss these bicolor sleeves in facing!
So fashion, they turn their personnality out wtih a different inside color.
Covered with an original trompe l’œil packaging,you will not miss these bicolor sleeves in facing!
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Width | 330 mm |
| Weight | 176 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 325 x 245 x 15 mm |
| Height | 18 mm |
| Depth | 250 mm |
| Features | |
| Product main colour | Grey, Pink |
| Case type | Sleeve case |
| Number of compartments | 1 |
| Quantity | 1 |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Number of compartments | 1 |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | Neoprene |
| Case type | Sleeve case |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |