We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 048057 mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Transparent
SKU
048057
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Zebra EM45, Transparent, Shock And Drop Resistance
- Thin transparent case
- Good shock and drop resistance
- Antimicrobial protection
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | 048057 |
|---|---|
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This ORIGINE case for Zebra EM45 Mobile Enterprise provides protection against everyday shocks and scratches thanks to its Drop Safe Corners shock absorption system (500 drops at 1.20 m/4ft.).
Ergonomic, it offers access to all ports and the edges are raised to secure your screen. This eco-designed case is made from 30% recycled materials and is 100% recyclable.
Ergonomic, it offers access to all ports and the edges are raised to secure your screen. This eco-designed case is made from 30% recycled materials and is 100% recyclable.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | EM45 |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | EM45 |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 42 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |