We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 048038 mobile phone case 26.4 cm (10.4") Folio Black
SKU
048038
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ORIGINE FOLIO PROTECTIVE CASE FOR GALAXY TAB A7 10.4''
- Dedicated folio protective case
- 2 usage positions: photo & video mode and keyboard mode
- Leather effect
- Access to all ports and functionalities
- 2-year warranty
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 10.4 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Folio case |
| SKU | 048038 |
| EAN | 3700992520490 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
To fully protect your Galaxy Tab A7 10.4'' against everyday bumps and scratches, we have designed the shockproof tablet case. It gives your tablet permanent protection thanks to its flap. Also, for maximum comfort, this protective case gives you the option to use your tablet in two different ways: keyboard mode and viewing mode for photos and videos. Its flap also provides additional usability with its automatic tablet sleep/wake function. Available in 3 colours and a faux leather finish, the protective case gives you permanent protection in style, all to your taste.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Closure type | Flap closure |
| Technical details | |
| Case type | Folio |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | GALAXY TAB A7 10.4'' |
| Maximum screen size | 26.4 cm (10.4") |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Flap closure |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | GALAXY TAB A7 10.4'' |
| Maximum screen size | 26.4 cm (10.4") |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Flap closure |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |