We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 046001 mobile phone case 11.9 cm (4.7") Cover Black
SKU
046001
- Custom-made case
- Compatible with all U.FIX holders
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Metal,Silicone,Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | 046001 |
| EAN | 3700992506432 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The ultra light and thin U.FIX back cover case has been designed to be easily and simply used with all mounts from the U.FIX range.
With its built-in SecureLock system, compatible with QuickLock, you can directly mount in no time your case to the mount you want to use: RUN KIT, BIKE KIT, HOME KIT, WATER KIT … to check your favourite applications. With its dual magnetic and mechanical action, the innovative SecureLock system guarantees your smartphone is perfectly secured on its mount whether horizontally or vertically.
This back cover case is also an effective solution against impacts and scratches of everyday life. It is easily installed and removed and perfectly suited to the shape of your device. Its precise cut-outs provide access to all buttons, connectors and to the camera.
Dedicated protective case
Slim design
Case-integrated: Mechanical and magnetic SecureLock system
compatible with all U.FIX mounting brackets
Access to all ports and all functionalities
With its built-in SecureLock system, compatible with QuickLock, you can directly mount in no time your case to the mount you want to use: RUN KIT, BIKE KIT, HOME KIT, WATER KIT … to check your favourite applications. With its dual magnetic and mechanical action, the innovative SecureLock system guarantees your smartphone is perfectly secured on its mount whether horizontally or vertically.
This back cover case is also an effective solution against impacts and scratches of everyday life. It is easily installed and removed and perfectly suited to the shape of your device. Its precise cut-outs provide access to all buttons, connectors and to the camera.
Dedicated protective case
Slim design
Case-integrated: Mechanical and magnetic SecureLock system
compatible with all U.FIX mounting brackets
Access to all ports and all functionalities
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Metal, Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7/6/6S |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Protection features | Bump resistant |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7/6/6S |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Protection features | Bump resistant |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 35 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |