We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 042034 laptop case 31.8 cm (12.5") Sleeve case Blue
SKU
042034
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Origine computer/tablet sleeve up to 12.5'' - Prussian Blue
- Internal elastic straps for your laptop
- Anti-scratch padded interior
- Leather-effect finish
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 12.5 " |
| Material | Faux leather |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | 042034 |
| EAN | 3700992508658 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The Origine protective sleeve for your notebook or tablet protects your computer equipment against scratches and bumps during your travels, thanks to its anti-glare, fleece inner lining. This protective sleeve has been designed to tolerate the demands of our nomadic way of life. You will not be able to resist the Origine sleeve's crafted design, inspired by the very best of French leather goods. Sleek and refined, this notebook or tablet sleeve will never leave your side. Internal elastic straps for your computer equipment have also been provided to keep it protected during its use.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 31.8 cm (12.5") |
| Width | 340 mm |
| Weight | 196 g |
| Height | 240 mm |
| Depth | 20 mm |
| Features | |
| Product main colour | Blue |
| Case type | Sleeve case |
| Expandable | No |
| Interior material | Soft-sided |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Faux leather |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 10-12.5" |
| Maximum screen size | 31.8 cm (12.5") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Expandable | No |
| Interior material | Soft-sided |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Faux leather |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 10-12.5" |
| Maximum screen size | 31.8 cm (12.5") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Interior material | Soft-sided |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Faux leather |
| Compatibility | 10-12.5" |
| Case type | Sleeve case |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |