We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 042021 laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Beige
SKU
042021
Category: Laptop Cases
| Product colour | Beige |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Faux leather |
| Case type | Briefcase |
| SKU | 042021 |
| EAN | 3700992507125 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Origine Briefcase for PC or tablet from 14 to 16 inches - Tan
Sober and elegant, this computer bag allows you to carry your laptop, tablet and all your accessories on the go. Designed for both personal and professional use, this bag combines design and functionality with its leather-look exterior, reinforced bottom and padded pocket to protect your tablet or ultra-portable.
- Exterior and handles in PU leather
- Cotton Inside
- Reinforced bottom
- Padded pocket for tablet or ultra-portable
- Designed in France
- Limited lifetime guarantee
Sober and elegant, this computer bag allows you to carry your laptop, tablet and all your accessories on the go. Designed for both personal and professional use, this bag combines design and functionality with its leather-look exterior, reinforced bottom and padded pocket to protect your tablet or ultra-portable.
- Exterior and handles in PU leather
- Cotton Inside
- Reinforced bottom
- Padded pocket for tablet or ultra-portable
- Designed in France
- Limited lifetime guarantee
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 440 mm |
| Weight | 485 g |
| Height | 310 mm |
| Depth | 50 mm |
| Features | |
| Product main colour | Beige |
| Case type | Briefcase |
| Expandable | No |
| Interior material | Cotton |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant |
| Material | Faux leather |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Expandable | No |
| Interior material | Cotton |
| Protection features | Bump resistant |
| Material | Faux leather |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Technical details | |
|---|---|
| Interior material | Cotton |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant |
| Material | Faux leather |
| Case type | Briefcase |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |