We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 042009 laptop case 35.6 cm (14") Briefcase Blue
SKU
042009
Category: Laptop Cases
| Product colour | Blue |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Material | Cotton,Faux leather |
| Case type | Briefcase |
| SKU | 042009 |
| EAN | 3700992507002 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Sober and elegant, this computer bag allows you to carry your laptop, tablet and all your accessories on the go. Designed for both personal and professional use, this bag combines design and functionality with its leather-look exterior, reinforced bottom and padded pocket to protect your tablet or ultra-portable.
- Exterior and handles in PU leather;
- Cotton Inside;
- Reinforced bottom;
- Padded pocket for tablet or ultra-portable;
- Blue color;
- Designed in France.
- Exterior and handles in PU leather;
- Cotton Inside;
- Reinforced bottom;
- Padded pocket for tablet or ultra-portable;
- Blue color;
- Designed in France.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Product main colour | Blue |
| Case type | Briefcase |
| Expandable | No |
| Interior material | Cotton |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Cotton, Faux leather |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Expandable | No |
| Interior material | Cotton |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Cotton, Faux leather |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Technical details | |
|---|---|
| Interior material | Cotton |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Cotton, Faux leather |
| Case type | Briefcase |
| Handle(s) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Handle(s) | Yes |