We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 042006 mobile phone case 11.9 cm (4.7") Cover Blue
SKU
042006
- Custom-made case
- Slim design
- Leather effect
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Blue |
| Case type | Cover case |
| SKU | 042006 |
| EAN | 3700992505916 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This iPhone protective case has been designed to completely protect your iPhone 7/6/6S which means you’ll never worry about dropping it again. Your smartphone is therefore protected should you drop it. You can use your iPhone all the time, even when charging it, as this shockproof protective case gives you permanent protection. Via it’s faux leather finish and precise cutouts, this protective case gives you full access to all your smartphone’s ports and functions. This shockproof case has been designed to the retain the lightness and refined appearance of your iPhone 7/6/6S. It has a perfect combination of subtlety and elegance with its faux leather finish and 4 colours.
Dedicated protective case
Slim design
Leather effect
Access to all ports and functionalities
Dedicated protective case
Slim design
Leather effect
Access to all ports and functionalities
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Blue |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7/6/6S |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Blue |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7/6/6S |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |