We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 030001 tablet case 20.3 cm (8") Messenger case Black
SKU
030001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal utility handle for tablets with shoulder and stylus straps
- Carry and type in complete safety
- Compatible with all tablet brands and models
- 2 stylus holders and shoulder strap included
Category: Tablet Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 8 " |
| Product colour | Black |
| Case type | Messenger case |
| SKU | 030001 |
| EAN | 3700992500430 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Your Tablet contains your whole life – e-mails, photos, contacts...
It has become an extension of your own memory and its contents are precious.
Our ‘Care & Carry’ philosophy takes care of your equipment, providing effective protection and,
as a result, takes care of you too.
- Universal holding system made of silicone
- 2 sizes available : 7-8’’ & 9-10.1’’
- 4 rings for shoulder strap :
- Carrying
- Working in standing up position
- 2 stylus holder
- Shoulder strap included
It has become an extension of your own memory and its contents are precious.
Our ‘Care & Carry’ philosophy takes care of your equipment, providing effective protection and,
as a result, takes care of you too.
- Universal holding system made of silicone
- 2 sizes available : 7-8’’ & 9-10.1’’
- 4 rings for shoulder strap :
- Carrying
- Working in standing up position
- 2 stylus holder
- Shoulder strap included
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Messenger case |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Messenger case |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 178 mm |
| Depth | 16 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 59 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |